کتاب هنر همیشه بر حق بودن

اثر آرتور شوپنهاور از انتشارات ققنوس - مترجم: عرفان ثابتی-بهترین کتاب های روانشناسی

‏‏آرتور شوپنهاور، فیلسوف نام‌دار آلمانی، در این کتاب، که اثری منحصر به فرد در مجموعه آثار اوست، رهنمودهایی برای غلبه بر حریف در بحث و مجادله بیان می‌کند. در این رهنمودها به ظاهر آن‌چه اصل است غلبه بر حریف به هر تدبیری است، و غالباً مطالبی آمده است که جنبه‌ی جدلی دارد، نه استدلالی. با این حال، از منظری دیگر، خواننده در این کتاب با برخی آفات بحث و استدلال آشنا می‌شود، آفاتی که به کرات در گفت‌وگوها و بحث‌های روزمره نیز رخ می‌نماید.


خرید کتاب هنر همیشه بر حق بودن
جستجوی کتاب هنر همیشه بر حق بودن در گودریدز

معرفی کتاب هنر همیشه بر حق بودن از نگاه کاربران
خوب این کتاب دقیقا همانی است که توصیف روی جلدش می گوید. شوپنهاور 38 راه برای دور زدن مخاطب در مجادله های کلامی را بر می شمارد. البته در مقدمه کتاب ذکر شده که هدف این نیست که یاد بگیرید چطور ناحق را حق جلوه دهید . هدف این است که این راه ها را یاد بگیرید و اگر کسی قصد استفاده از آنها علیه شما را داشت با آگاهی بتوانید حمله ها را دفع کنید.
شخصیت خود من به شدت منزجر از هر گونه بحث و جدل کلامی چه مخصوصا در بحث های سیاسی یا مذهبی است. دقیقا زمینه های بحثی که می بینم به قول شوپنهاور هدف ارج نهادن حقیقت نیست بلکه فقط پیروزی است. اما موقع خواندن کتاب متوجه تجربیاتی شدم از بازیچه این ترفندها قرار گرفتن و امیدوارم در آینده بتوانم از آنها درست استفاده کنم. اگر شوپنهاور در آخرین صفحه کتابش نظرش را ننوشته بود قطعا با راهکارهایی که ارائه کرده نظرم در موردش عوض میشد . اما از صفجه آخر این کتاب در توضیح این راهکارها خیلی لذت بردم.
بعد از آخرین راهکار ( قسمتی از کتاب ) :
تنها قاعده ی مطمئن این است که به با هرکس بلکه فقط با کسانی بحث کنید که آن ها را می شناسید و میدانید آنقدر عقل و هوش و عزت نفس دارند که حرفهای بی معنی نمی زنند. کسانی که به دلیل توسل می جویند و نه به مرجع کاذب . و به دلیل گوش می دهند و گردن می نهند. و سرانجام حقیقت را گرامی می دارند. دلیل را حتی اگر از جانب خصم باشد مشتقانه می پذیرند وآنقدر منصف هستند که اگر حق با خصم باشد در اشتباه بودن خود را قبول می کنند.
پس نتیجه می گیریم که به ندرت در هر صد نفر یک نفر ارزش آن را دارد که با او بحث کنی . بگذار دیگران هرچه دوست دارند بگویند زیرا هر کسی آزاد است که احمق باشد ولتر را به یاد داشته باش : صلح و آرامش از حقیقت بهتر است.مشاهده لینک اصلی
اکثر ریویو هایی که از این کتاب خواندم حول یک موضوع می چرخیدند: اخلاق
این کتاب، کتابی ضد اخلاق است. کتابی است که در اولین لحظات مواجهه با آن از شما می خواهد حقیقت و رسیدن به آن را کنار بگذارید. چون بحث کردن را باید مثل یک دوئل در نظر بگیرید و هدف اصلی و نهایی شما باید پیروز شدن باشد چه در جبهه ی حق باشید و چه در جبهه ی باطل!
شوپنهاور تکنیک هایی برای پیش بردن بحث در جهتی که می خواهیم ارائه می دهد. کافیست یکی از بحث ها و مناظره هایی که در برنامه های تلویزیونی و یا اینترنت پخش می شود را تماشا کنید. از بسیاری از این تکنیک ها بسیار ظریف و بسیار قانع کننده استفاده می شود.
کتاب دو نقطه ضعف بزرگ داشت:
1. بیایید فرض کنیم شخص دیگری از این تکنیک ها علیه ما استفاده کند. چگونه باید بر او غلبه کنیم؟ این کتاب هیچ توضیحی درباره ی دفع این تکنیک ها نمی دهد.
2. تکنیک های ارایه شده به نظر کار آمد میامدند. ولی بخش اعظمی از آن ها بدون آوردن مثال رها شده بودند. اگر مثال های بیشتری برای هر تکنیک زده می شد تاثیر گذاری و فهم کتاب بهتر می بود.
البته این دو نقطه ضعف در برابر حجم کم کتاب قابل چشم پوشی هستند.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب هنر همیشه بر حق بودن


 کتاب ماشین اندیشه نگار
 کتاب اعجاز واقعی
 کتاب قوانین رهبری:زندگی ات را رهبری کن!
 کتاب دینامیت موفقیت
 کتاب چطور به اینجا رسیدم
 کتاب واقع نگری