کتاب هنر همیشه بر حق بودن

اثر آرتور شوپنهاور از انتشارات ققنوس - مترجم: عرفان ثابتی-بهترین کتاب های روانشناسی

‏‏آرتور شوپنهاور، فیلسوف نام‌دار آلمانی، در این کتاب، که اثری منحصر به فرد در مجموعه آثار اوست، رهنمودهایی برای غلبه بر حریف در بحث و مجادله بیان می‌کند. در این رهنمودها به ظاهر آن‌چه اصل است غلبه بر حریف به هر تدبیری است، و غالباً مطالبی آمده است که جنبه‌ی جدلی دارد، نه استدلالی. با این حال، از منظری دیگر، خواننده در این کتاب با برخی آفات بحث و استدلال آشنا می‌شود، آفاتی که به کرات در گفت‌وگوها و بحث‌های روزمره نیز رخ می‌نماید.


خرید کتاب هنر همیشه بر حق بودن
جستجوی کتاب هنر همیشه بر حق بودن در گودریدز

معرفی کتاب هنر همیشه بر حق بودن از نگاه کاربران
خوب این کتاب دقیقا همانی است که توصیف روی جلدش می گوید. شوپنهاور 38 راه برای دور زدن مخاطب در مجادله های کلامی را بر می شمارد. البته در مقدمه کتاب ذکر شده که هدف این نیست که یاد بگیرید چطور ناحق را حق جلوه دهید . هدف این است که این راه ها را یاد بگیرید و اگر کسی قصد استفاده از آنها علیه شما را داشت با آگاهی بتوانید حمله ها را دفع کنید.
شخصیت خود من به شدت منزجر از هر گونه بحث و جدل کلامی چه مخصوصا در بحث های سیاسی یا مذهبی است. دقیقا زمینه های بحثی که می بینم به قول شوپنهاور هدف ارج نهادن حقیقت نیست بلکه فقط پیروزی است. اما موقع خواندن کتاب متوجه تجربیاتی شدم از بازیچه این ترفندها قرار گرفتن و امیدوارم در آینده بتوانم از آنها درست استفاده کنم. اگر شوپنهاور در آخرین صفحه کتابش نظرش را ننوشته بود قطعا با راهکارهایی که ارائه کرده نظرم در موردش عوض میشد . اما از صفجه آخر این کتاب در توضیح این راهکارها خیلی لذت بردم.
بعد از آخرین راهکار ( قسمتی از کتاب ) :
تنها قاعده ی مطمئن این است که به با هرکس بلکه فقط با کسانی بحث کنید که آن ها را می شناسید و میدانید آنقدر عقل و هوش و عزت نفس دارند که حرفهای بی معنی نمی زنند. کسانی که به دلیل توسل می جویند و نه به مرجع کاذب . و به دلیل گوش می دهند و گردن می نهند. و سرانجام حقیقت را گرامی می دارند. دلیل را حتی اگر از جانب خصم باشد مشتقانه می پذیرند وآنقدر منصف هستند که اگر حق با خصم باشد در اشتباه بودن خود را قبول می کنند.
پس نتیجه می گیریم که به ندرت در هر صد نفر یک نفر ارزش آن را دارد که با او بحث کنی . بگذار دیگران هرچه دوست دارند بگویند زیرا هر کسی آزاد است که احمق باشد ولتر را به یاد داشته باش : صلح و آرامش از حقیقت بهتر است.مشاهده لینک اصلی
اکثر ریویو هایی که از این کتاب خواندم حول یک موضوع می چرخیدند: اخلاق
این کتاب، کتابی ضد اخلاق است. کتابی است که در اولین لحظات مواجهه با آن از شما می خواهد حقیقت و رسیدن به آن را کنار بگذارید. چون بحث کردن را باید مثل یک دوئل در نظر بگیرید و هدف اصلی و نهایی شما باید پیروز شدن باشد چه در جبهه ی حق باشید و چه در جبهه ی باطل!
شوپنهاور تکنیک هایی برای پیش بردن بحث در جهتی که می خواهیم ارائه می دهد. کافیست یکی از بحث ها و مناظره هایی که در برنامه های تلویزیونی و یا اینترنت پخش می شود را تماشا کنید. از بسیاری از این تکنیک ها بسیار ظریف و بسیار قانع کننده استفاده می شود.
کتاب دو نقطه ضعف بزرگ داشت:
1. بیایید فرض کنیم شخص دیگری از این تکنیک ها علیه ما استفاده کند. چگونه باید بر او غلبه کنیم؟ این کتاب هیچ توضیحی درباره ی دفع این تکنیک ها نمی دهد.
2. تکنیک های ارایه شده به نظر کار آمد میامدند. ولی بخش اعظمی از آن ها بدون آوردن مثال رها شده بودند. اگر مثال های بیشتری برای هر تکنیک زده می شد تاثیر گذاری و فهم کتاب بهتر می بود.
البته این دو نقطه ضعف در برابر حجم کم کتاب قابل چشم پوشی هستند.

مشاهده لینک اصلی
ناتمام

مشاهده لینک اصلی
Illuminante, anche se mi viene da chiedermi cosa avrebbe mai potuto scrivere Schopenhauer a riguardo di questa arte, se fosse incappato anche lui negli odierni leoni da tastiera, che stanno al confronto quanto una tigre affamata starebbe pacata accanto a un mucchio di carne.

مشاهده لینک اصلی
Un petit guide incontournable pour ceux qui veulent toujours avoir raison (même quand ils ont tort) dans un débat (formel ou pas dailleurs). Lintroduction permet de mieux cerner la différence entre la logique et la dialectique. Le reste du livre est constitué de stratagèmes pour sen sortir dans les débats, attaquer de différente manière le discours de son adversaire, et même comment bien savoir le discréditer alors quon sait pertinemment quon a tort!

مشاهده لینک اصلی
Non conosco lautore, non ho mai studiato filosofia, ma sto cercando di ampliare i miei orizzonti letterari. Ho colto loccasione perfetta, il gioco degli Europei di Lettura 2016...
Il libro, in fondo è una lista; ma la lettura è stata gradevole, pensavo peggio. Le parole in greco nel testo sono veramente troppe però.

مشاهده لینک اصلی
Es uno de los libros que más ha enriquecido mi forma de pensar. Schopenhauer expresa verdades que conocemos de manera inconsciente y que sólo leyéndolas (tal vez escribiéndolas también) comprendemos más profundamente y caen en la parte racional del cerebro.
Algo muy marcado en la sociedad actual, más con la extensión que ha alcnazado la información y que se menciona como una forma de llevar la razón en la conversación sin saber si se tiene la razón de verdad: utilizar autoridades para apoyar tu punto de vista. Hemos escuchado mil veces frases como @Científicos descubrieron@, @La universidad de ... demostró en estudio@, frases que se usan muy comúnmente para esparcir medias verdades o mentiras descaradas, respaldadas por una autoridad. Pero Schopenhauer menciona el antídoto contra esto: primero saber que esta técnica existe, segundo obtener más conocimiento, elevar la educación de tal manera que aunque la fuente sea válida podamos cuestionarla. Dice que para la gente común cualquier cosa es una autoridad, hasta la opinión popular, no así para la gente educada.
Es un gran descubrimiento intelectual para mi haber leído por primera vez a Schopenhauer.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب هنر همیشه بر حق بودن


 کتاب واقع نگری
 کتاب نوآفرینی
 کتاب هر روز یک قدم نزدیک تر
 کتاب داستان موفقیت نخبگان
 کتاب واقع نگری
 کتاب باج گیری عاطفی